Search
tr-TRen-US
Wednesday, April 14, 2021

2. PÜSKÜRTME BETON

Püskürtme beton; agrega, çimento, su ve priz hızlandırıcı katkı karışımının boru hattı içerisinden basınçlı havayla taşındığı, püskürtme ile yerleşen beton olarak tanımlanır.

Standart betona göre kalp gerektirmeden yerleştirilmesi, priz hızlandırıcı katkılar yardımıyla taşıyılıcık görevini hemen yerine getirmeye başlaması gibi avantajları nedeniyle yer altı mühendislik yapılarında vazgeçilmez hale gelmiştir.

Püskürtme Betonun Tarihsel Süreci

Tarihçesine bakıldığında, 19. yüzyılda çimentonun icadı ve inşaat işlerinde kullanılması ile birlikte betonun kalıplı veya kalıpsız yerleştirilme ihtiyacı insanlğı yeni buluşlara yöneltmiştir.

Püskürtme Betonun Uygulama Yöntemleri

Karışım tasarımı, taşımave yerleştirmede kullanılan ekipman, karışım bileşenlerinin ilave edilme şekli ve zamanı açısından farklılıklar gösteren püskürtme beton, Kuru Karışım Sistemi ve Yaş Karışım Sistemi olarak iki şekilde uygulanır.

Püskürtme Betonun Kullanım Alanları

Metro tüneller, su tünelleri, atık su-kanal tünelleri, karayolu tünelleri, sıvı depoları, restorasyona alınan mevcut tuğla, çelik ve beton yapıların yüzeylerinin güçlendirilmesi, onarımı ve yenilenmesi, havuz yapımı, sığınak ve otopark gibi yer altı genel kullanım yapıları.

Bu derse katılmak mı istiyorsunuz?

Eğer katılımcı iseniz derse katılmak için giriş yapmalısınız.
Eğer henüz katılımcı değilseniz başvuruda bulunmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

YUPAM

“Yer Altı ve Yer Üstü Ulaşım Planlama ve Araştırma Merkezi Kurulması" Projesi, Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı 2016 Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından yürütülmektedir.

FERAGATNAME

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Yer Altı ve Yer Üstü Ulaşım Planlama ve Araştırma Merkezi Kurulması" Projesi kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İstanbul Kalkınma Ajansı veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ne aittir.

İLETİŞİM

Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • +90 (216) 280 33 33
  • bilgi@yupam.org
  • Ünalan Mahallesi, Ünalan Sokak, D-100 Karayolu Yanyol, 34700 Üsküdar/İstanbul
Tüm Hakları Saklıdır 2021 by İstanbul Medeniyet Üniversitesi Terms Of Use Privacy Statement
Back To Top