Search
tr-TRen-US
Sunday, December 4, 2022

3. ULAŞIM PLANLAMA

Ulaşım planlaması, sürdürülebilir ulaşım planlamasına ilişkin tüm konu, kavram ve stratejileri ele almaktadır. Bu ders kapsamında ulaşım planlaması ve ilgili kavramlara, seyahat talebi ve tahmini, ulaşım mühendisliği, trafik kontrol sistemleri ve ilgili kavramların açıklanmasına ve Türkiye’deki kent içi ulaşım planlaması çalışmalarının değerlendirilmesine değinilecektir.

Ulaşım Planlama Giriş

Ulaşım planlaması süreci, 7 temel öğeden oluşmaktadır. Bu esaslar birbiri ile etkileşim halinde olduğundan, her birini tekil olarak uygulamak gerekmemektedir. Herhangi birinden elde edilecek bilgi ve veriler, bir sonraki aşamayı oluşturan süreçte pekala kullanılabilmektedir. Dolayısı ile karar verme sürecinde kesiklik, parça-parçalık değil bir süreklilik söz konusudur.

Seyahat Talebi, Seyahat Tahmini ve İlgili Kavramlar

Kentsel yolculuk tahminlerinin yapılmasına ait teknik çalışmalara başlanırken ilk adım, ilgili çalışma alanının Trafik Analiz Zonlarına (TAZ) bölünmesidir. Bu şekilde ilgili zonların kendi içinde olan yolculuk miktarları ve bu zonlara giriş ve çıkış yönlü ortaya çıkacak yolculuk miktarları hakkında detay analizleri yapılmış olur.

Ulaşım Mühendisliği

Ulaşım mühendisliği, çok geniş kapsamlı bir mühendislik alanı olup değişik ulaşım türleri için Planlama/Fonksiyonel Tasarım/İşletme-Yönetim gibi uğraşılara sahiptir.

İyi bir ulaşım yapısı, yolcuların veya eşyaların emniyetli, hızlı, konforlu, elverişli, uygun ve çevre ile ile uyumlu olarak bir noktadan diğer bir noktaya yer değiştirmesini sağlamalıdır.

Trafik Kontrol Sistemleri

Kent içi ulaşımının sağlıklı bir yapıya kavuşturulması zorunlu bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın karşılanması için, üç önemli görevin yerine getirilmesi gerekir; Ulaşımın planlanması, trafiğin atanması, trafiğin kontrolü.

Kapasite ve Veri Toplama

Trafik Hacmi Ölçme Yöntemleri; Manuel sayım: Taşıt sınıflandırması, dönüş hareketlerini, seyir yönlerini, yaya hareketlerini ölçmek için kullanılır. Önceden hazırlanmış form üzerine geçen taşıtları işleme, mekanik sayaçlar ile sayım, elektronik sayaçlar ile sayım

Bu derse katılmak mı istiyorsunuz?

Eğer katılımcı iseniz derse katılmak için giriş yapmalısınız.
Eğer henüz katılımcı değilseniz başvuruda bulunmak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

YUPAM

“Yer Altı ve Yer Üstü Ulaşım Planlama ve Araştırma Merkezi Kurulması" Projesi, Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Kalkınma Ajansı 2016 Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi tarafından yürütülmektedir.

FERAGATNAME

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Yer Altı ve Yer Üstü Ulaşım Planlama ve Araştırma Merkezi Kurulması" Projesi kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İstanbul Kalkınma Ajansı veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk İstanbul Medeniyet Üniversitesi’ne aittir.

İLETİŞİM

Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • +90 (216) 280 33 33
  • bilgi@yupam.org
  • Ünalan Mahallesi, Ünalan Sokak, D-100 Karayolu Yanyol, 34700 Üsküdar/İstanbul
Tüm Hakları Saklıdır 2022 by İstanbul Medeniyet Üniversitesi Terms Of Use Privacy Statement
Back To Top